Svadba vo folklórnom štýle - Bezankári Evka a Jožko si povedali "Áno" v krojoch
Od SLOVAKFOLKLOREv Folklórne novinky, Nezaradené
Snúbenci a hrdí Bezankári Eva Smolková a Jozef Mazán sa bez váhania zhodli, že to, čo obaja chcú, je folklórna svadba. Taká poriadna so všetkým, čo k tomu patrí. Nie kvôli ľudovým prvkom, ktoré sú teraz v móde. Práve naopak, kvôli svojim koreňom. Svadba sa konala 12. októbra 2019 na Orave. Svadobnú svätú omšu si mladí vyslúžili v Zákamennom a veselica bola v Hruštíne.
Ako sa šumná deva so švárnym šuhajom spoznala?
Svadba vo folklórnom štýle nie je ľahké rozhodnutie. Bolo podmienené tým, že folklór ich doslova spojil. Je srdcovou záležitosťou týchto dvoch mladých, teraz už novomanželov. Obaja boli vychovávaní v súlade s tradičnou ľudovou kultúrou. Práca na poli či s drevom im vôbec nie je cudzia. Dobre známe sú im aj ľudové piesne, ktoré sa naučili od rodičov a starkých, keďže zaznievali na každej rodinnej oslave. Evka pochádza z Oravy, kde sa ešte donedávna vyrastalo pri hrabliach na seno a sekerke na rúbanie. Spolu s jej tromi súrodencami bola spätá s folklórom už od malička. So staršou sestrou tancovala v dedinskom súbore a druhá sestra s bratom sa učili hrať na harmonike. Na nej im do tanca hrával otec a spevavý doprovod robila mama. Prstom po mape Slovenska, priečne na juh, by ste sa dostali do Veľkého Krtíša. Tu sa narodil Jožko. Veľa času však trávil u starých rodičov. Na lazoch v Čebovskej Bukovine sa priučil tradičným domácim prácam. Taktiež hrával na harmonike a jeho otec na heligónke. Takpovediac, folklór v nich tlel každý deň.
Osudové stretnutie nastalo v Bratislave. Evka prišla za štúdiom a Jožko za prácou. Obaja hľadali „kus domova“ vo veľkom meste. Aj ho našli a to vo folklórnom súbore Bezanka, kde pocítili prímes domoviny a priateľského prostredia. Evka už nejaký ten čas na tréningy chodila. Jedného dňa sa vo dverách ukázal nádejný nový člen, ktorý sa v okamihu do šumnej devy zaľúbil. Statný, švárny mládenec roztopil Evkine srdce svojou skromnosťou, štedrosťou, humorom a ževraj ešte mnohým iným, ale to by bolo na dlhšie.
Ľudia boží, veseľte sa, svadba bude!
Evka a Jožko sú spolu už dva a pol roka. O Jožkovi sa hovorí, že keď sa niečoho chytí, tak to stojí za to a presne taká bola aj žiadosť o ruku. Na koncerte v ľadovom dóme na Hrebienku vyzval Evku na pódium. Pokľakol, praskol balón v tvare srdca, v ktorom bola krabička s prsteňom a spýtal sa tú kúzelnú otázku. A začali sa svadobné prípravy! Na Orave našli krásny priestor, spojili ho s voľným termínom ich obľúbenej ľudovej hudby ĽH Pokošovci a rozposlali oznámenia všetkým Bezankárom. Okrem toho vytvorili svadobnú webstránku, ktorá poslúžila hosťom na ľahšiu orientáciu.
Táto svadba bola výnimočná v tom, že doslova všetci hostia, počnúc najmladším členom cez kapelu, starejšieho, až po nevestu so ženíchom, boli v krojoch. Ich želanie sa splnilo do bodky! Vďaka tomu sa vytvorila unikátna atmosféra, za ktorú sú novomanželia doteraz veľmi vďační. Uvedomujú si, že už nie je zvykom vlastniť kroj a veľa pozvaných sa s touto prosbou muselo popasovať. Napokon sami ocenili, ako úžasne sa v ňom cítili. Ženy si pochvaľovali folklórnu obuv bez opätkov, muži zas statný „look“, ktorý podčiarkne každá ľudová košeľa. „Pre mňa navždy ostane nezabudnuteľnou spomienkou to, ako som videla Jožka s hosťami kráčať do nášho dvora za sprievodu ľudovej hudby. Všetci boli v krásnych farebných krojoch,“ spomína na osudný deň nevesta Evka. Nádherná odobierka prebehla vo dvore Evkiných rodičov. Odtiaľ sa presunuli do kostola v Zákamennom, v ktorom sa odohralo to najdôležitejšie. Tu ich srdcia a životy navždy spojil Boh.
Čo to za veselie ?
Tradičná veselica po obrade bola nezabudnuteľná. Stoly sa prehýbali pod všakovakými dobrotami a nechýbali ani tradičné, oravské, syrové korbáčiky či tehličky. Chýbať nesmela ani najdôležitejšia polnočná tradícia – čepčenie. Pri ňom dievčatá z Bezanky odobrali neveste partu a na hlavu jej dali čepiec. Tajomný obrad prebehol v pôvabnej, dojímavej atmosfére za sprievodu zapálených sviečok.
„Svadba vo folklórnom štýle je niečo, čo môžeme len odporučiť. Ak niekto nad takou uvažuje, nech určite nezavrhne túto myšlienku. Bol to nezabudnuteľný zážitok nielen pre nás, ale aj pre všetkých pozvaných,“ hovorí o nadšených hosťoch nevesta Evka. „Je nádherné počuť, že na takej svadbe ešte neboli a užili si pestrosť, ktorá oslovila snáď každého,“ dodáva, že jedinečný slovenský folklór je vždy aspoň malým kúskom v srdci každého a vďaka Bezankárom ožil aj na svadbe. (Fotografie zo svadby od Márie Gališinovej si môžete pozrieť dole v galérii)
Prečo FS Bezanka?
Súbor Bezanka šíri lásku k folklóru už viac ako 45 rokov a ako ste si mohli vyššie prečítať, v tomto poslaní naozaj vyniká . Spája úžasných ľudí s rovnakou vášňou a nadšením. Každý člen je výnimočný a jedinečný svojou osobnosťou, vďaka čomu sa nádherne dopĺňajú. Ak hľadáš ľudový tanec, spev alebo hudbu a máš viac ako 15 rokov, smelo sa k nám môžeš pridať aj počas roka. Bezankárska rodina ťa vrelo privíta a okrem nových kamarátov tu možno stretneš aj svoju budúcu polovičku. Okrem toho, ťa samozrejme čakajú poriadne tréningy, super kondička, veľa smiechu, zážitkov a vystúpení. Príď sa na nich pozrieť do Iuventy v Bratislave. Nájdeš ich tam každú stredu od 19:00 do 22:00.

https://www.bezanka.sk https://www.facebook.com/bezankaFS https://www.instagram.com/fs_bezanka/
Autor fotografií @mary.g.studio – Mária Gališinová | www.mg-studio.sk
Autorka článku: Eva Mazánová
Doplnky na folklórnu svadbu nájdete aj u nás v sekcii doplnky.