Slovenskí rebeli šíria osvetu #smedoma a bojujú s koronavírusom

Od SLOVAKFOLKLOREv ,
Slovenskí rebeli šíria osvetu #smedoma a bojujú s koronavírusom

Folklórom motivovaný súbor Slovenskí rebeli rozbehol na sociálnych sieťach iniciatívu #smedoma. Postupne predstavujú členov súboru a ich činnosti počas odporúčanej karantény. Tak bojujú s koronavírusom, ale aj s nudou.

Slovenskí rebeli

„V projekte #smedoma nám ide hlavne o motiváciu a pobavenie ostatných folkloristov, ale aj obyčajných ľudí, ktorí možno k folklóru nemajú žiadny vzťah. Dúfame, že sa ku každému dostane niečo z nášho projektu a hlavne to, ako produktívne stráviť čas doma počas karantény,“ približuje zámer projektu Majo, člen súboru. S projektom začali 16. marca a na sociálnych sieťach každý deň zverejňujú videá členov súboru. Tí v skratke ukazujú, ako trávia svoje dni počas karantény. „Možno práve touto cestou dokážeme motivovať ostatných ľudí, aby nevychádzali z domu,“ dodáva Majo.

Súboristov poprosilo o pomoc s medializáciou nosenia rúšok mnoho lekárov z ich okolia. Veľmi rýchlo vznikol nápad a Rebeli spustili projekt. Hovoria, že touto cestou by chceli ukázať, ako folkloristi držia spolu a stoja za správnymi rozhodnutiami. „Čo sú správne rozhodnutia? Podľa našej mienky najmä nosenie rúšok a zdržiavanie sa doma čo najdlhší čas. Ak teraz spoločne vydržíme a ostaneme doma, môžeme ušetriť množstvo ľudských životov a pomôžeme najmä lekárom. Tí to majú v momentálnej situácii najťažšie.“ Spomínajú, že aj v blízkej minulosti sme boli svedkami toho, ako folklór dokáže hýbať ľadmi. Chcú to dokázať aj v čase, keď sa v krízovej situácii nachádza celý svet.

#smedoma

„Nahrávajte videá, v ktorých Slovensku ukážete, ako trávite svoj čas v karanténe. Budeme radi, ak nám ukážete vaše hobby, alebo ako musíte doma pomáhať, či ako sa učíte. Videá nemusia byť dlhé. Mali by mať približne minútu a pol až dve minúty. Na videách označujte #somdoma alebo #smedoma a samozrejme naše stránky na FB Slovenskí rebeli – Komárňan a na IG @slovenskirebeli. Vaše videá nám môžete poslať aj priamo do správy, na už spomínané FB a IG stránky, a my ich uverejníme s tým, že Vás na nich označíme. Ak nás označíte vy, my vám ich prezdieľame.“

Tvorba folklórom motivovaného súboru chce vzdať hold rebelom, vďaka ktorým je náš svet iný a snáď aj lepší. Mal by pripomínať, že každý z nás môže zmeniť svet k lepšiemu. Súbor je tvorený predovšetkým bývalými, ale aj súčasnými členmi dramatického krúžku. Vo svojom repertoári má tance inšpirované rôznymi regiónmi Slovenska ako napríklad Zemplín, Horehronie, Liptov, Gemer, atď. Nie je to však tradičný folklórny súbor, aj keď má k nemu veľmi blízko. Rebeli nemajú jedného choreografa, využívajú talent viacerých. Šikovnejší tanečníci, často už aj hotovú choreografiu dotvoria, aby bola zaujímavejšia, či náročnejšia. Tvorbe predchádza zbieranie a študovanie materiálov, ich pochopenie a následné spracovanie.

Nechaj odpoveď