Serish

Od SLOVAKFOLKLOREv ,
Serish

Dominik Seriš je mladý chalan s veľkou vášňou. Pochádza z dedinky Trenčianska Teplá, ktorá je veľmi známa svojimi krojmi s bohato vyšívanými mužskými košeľami, či ženskými rukávmi.

Vyšívali už jeho prastarí rodičia, stará mama a samému Dominikovi kroje nikdy neboli cudzie. Vtedy ho však ešte ani len nenapadlo, že raz aj on bude pokračovateľom rodinnej tradície. Život je však nevyspytateľný a nie darmo sa hovorí: Niečo končí, iné začína. Keď Dominikova stará mama zomrela, doma po nej aj naďalej zostal kus života. Jej práca, ktorú roky tvorila, vyšívala, opatrovala.Vtedy si Dominik povedal, že niečo tak jedinečné a unikátne nemôže zapadnúť prachom. Časom našiel spôsoby ako zachovať toto umenie a preniesť ho do dnešného moderného sveta s rovnakou hodnotou, ale hlavne odkazom na našu bohatú ľudovú kultúru a náš SLOVAKFOLKLORE.

Na začiatok sa naučil krížikovú výšivku – celkom sám. Neskôr nebola oslava, či dokonca stužková, ktorá by sa zaobišla bez štýlového, ručne vyšívaného motýlika, na košeli tohto mimoriadneho mladého muža. Dominik sa rozhodol so svojou jedinečnou tvorbou podeliť aj s nami a vytvoriť dva špeciálne motýliky len pre Slovakfolkloristov, preto tieto jedinečné výrobky nájdete len na našom E-shope.

Dominik má za sebou pár úspechov, ako prezetnácia vlastnej tvorby v Teleráne alebo spolupráca so slovenským blogerom MilanBezMapy. Dominikove výrobky zdobili dokonca aj rôzne známe tváre počas galavečera odovzávania cien ankety OTO.

Autor: Dominik Seriš, úprava textu: Evička a Zuzka Slovakfolklore

Autori fotografií: Natália Farkašovská, MilanBezMapy, Dominik Seriš

 

Nechaj odpoveď