Roztancujme Denisa

Od SLOVAKFOLKLOREv ,
Roztancujme Denisa

S Denisom sa dievčatá z nášho tímu spoznali na festivale Jánošíkove dni v Terchovej. Ja osobne ho nepoznám, pretože som v tom čase bola odcestovaná do Indonézie, ale Denis a folkloristi z DFS Kelčovan boli spomenutí pri každom našom telefonáte. Dievčatá mi volali často a vždy spomínali ako im “Kelčovanci” veľmi pomohli a akí sú dobrí ľudia, veselí folkloristi do partie – tak ako my. Už vtedy som sa neskutočne tešila na príchod domov a to, ako sa s nimi zoznámim.

Po mojom návrate som si vypočula zážitky z celého leta a vo väčšine z nich figurovali najmä tanečnici a tanečníčky z Kelčovanu. To som už naozaj chcela vedieť, čo za vtipní ľudia to sú, keď o nikom inom ani nepočujem. Do toho sme sa však dozvedeli smutnú správu. Denis zle odbočil na túre na Rozsutec a padol. Je v umelom spánku. Lenže správu o zobudení sme nedostávali. Keďže niesme najbližšia rodina, ani blízky kamaráti, informácií sme mali veľmi málo. Boli sme v spojení s ostatními súboristami, ale tí pochopiteľne tiež veľa nevedeli. A hlavne sme sa nechceli vypytovať. Nieže by nás to nezaujímalo, ale predsa len, keď sa niečo takéto stane v rodine, musí to byť veľmi ťažké.

Keďže bežne zdieľame folklórne udalosti na Instagrame a Facebooku, jedného dňa nám napísali členovia DFS Kelčovan či nepozdieľame ich Benefičný koncert. “Výborná myšlienka!” Povedali sme si a v momente začali rozmýšľať, ako by sme mohli prispieť aj my. V tej dobe sme mali okolo 15 000 sledovateľov na Instagrame, čo z nás robí najväčšiu folklórnu komunitu na tejto sociálnej sieti. Predstavili sme si všetky možné cesty ako spojiť sily a pomôcť hlavne Denisovej rodine, ktorá to musí mať v týchto dňoch veľmi náročné. Denis sa momentálne nachádza v bdelej kóme. Ako som už spomínala podrobnosti nevieme. Vieme, že spadol na túre. Viac sme v tej chvíli vedieť nepotrebovali. Vedeli sme, že potrebuje pomoc, že momentálne si s nami nemôže zatancovať a že je to úžasný veselý chalan, ktorému môžeme pomôcť. Vieme aj čo bdelá kóma je a že treba veľké množstvo financií na liečebné pomôcky a rehabilitácie človeka, ktorý sa v takomto stave ocitne. Denis ešte nedávno krásne tancoval a spieval, cestoval a behal na túry. Ľudia v bdelej kóme vnímajú svet naokolo ako sen, akoby potrebovali ten správny impulz nato, aby sa zobudili. Tak sme skúsili ten impulz dať. V prvom rade sme skontaktovali ručných výrobcov ako Fakefolk, Folkfurt, Serish, Wrtulka a iných, ktorí počas celého jedného týždňa znížili svoje ceny na výrobky a výťažok poslali Denisovi na liečbu. Táto akcia bežala na našich profiloch a popri nej vznikol nápad ešte jedného benefičného koncertu, organizovaného nami. Pravidelne spolupracujeme s viacerými folklórnymi súbormi a vedeli sme, že folkloristi sú skupina prajná a dobrosrdečná. Všetci boli veľmi ochotní, jediným problémom bola vyťaženosť termínu a to, že koncert sa vzhľadom k urgentnosti situácie začal riešiť veľmi neskoro. Ani to nás však neodradilo a natrafili sme na veľmi ochotných ľudí či už v Kultúrnom dome Andreja Hlinku v Ružomberku, firmy na Liptove, ktoré finančne podporili koncert, alebo súboristov, ktorí nedbali zobrať si dovolenku v práci a prísť v pondelok 17.12.2018 do Ružomberka.

Medzi účinkujúcimi bol súbor DFS Kelčovan, ktorý Denis odmalička navštevuje, FS Liptov z Ružomberka, Betlehemci z Detvy, víťaz druhej série folklórnej televízne show Zem spieva, Martin Repáň a Amadeo quarteto z Ružomberka. Všetci sa vzdali nároku na honorár aby výťažok šiel na Denisovu liečbu. Koncert trval dve hodiny a bol naozaj emotívny. Keďže sa konal v predvianočnom období, preniesli sme sa adventnom pomocou tradícií z celého Slovenska. Pomedzi program na pódiu nás a Denisa pozdravili rôzne súbory ako SĽUK, FS Šarišan, FS Vranovčan a Horehronskí chlopi prostredníctvom videonahrávok. Záverečná koleda Tichá noc, bola spojená s prianím všetkých zúčastnených – aby sa Denis roztancoval čím skôr. Vyzbieralo sa okolo 2000€ na Denisovu liečbu a rehabilitácie, ktorých sa zúčastní už čoskoro. Zatiaľ stále netancuje, no jeho stav sa zlepšuje. Folkloristi zo Slovenska mu dodali veľa potrebnej energie a sily, ktorú teraz potrebuje. Reportáž z koncertu “Roztancujme Denisa!” si môžete pozrieť priamo tu:mtrs.sk

Autor textu: Eva Slovakfolklore

DFS Kelčovan
Martin Repáň
FS Liptov
Belehemci

 

Nechaj odpoveď