Mladý muzikant, tanečník a producent dokumentárneho filmu so silným morálnym odkazom

Od SLOVAKFOLKLOREv
Mladý muzikant, tanečník a producent dokumentárneho filmu so silným morálnym odkazom

Poznáte ho z televíznej show Zem spieva, ako muzikanta goralskej muziky z Hladovky – Ceľadnicy, ale aj z niektorých našich fotografií. Tomáš Kubica je náš kamarát, model 🙂 tanečník a zároveň producent dokumentárneho filmu Koexistencia. Folkloristi sú všestranne talentovaní ľudia a výnimkou nieje ani on. Dokumentárny film Koexistencia je síce natáčaný v Bosne a Hercegovine, no ukazuje, ako umenie a kultúra dokáže spájať vojnou rozhádané národy. Na projekte spolupracuje s režisérom RTVS Jánom Čorbom.

Zem spieva
Goralská muzika z Hladovky – Ceľadnicy na súťaži Zem spieva

Nieje žiadnym prekvapením, že Tomáš sa v kroji už narodil. Goralská kultúra sa v ich rodine dedí z generácie na generáciu. Tomášov otec hral spolu s bratmi v Goralskej muzike. On po jeho vzore, spolu s kamarátmi, založili goralskú muziku Ceľadnicy. Ako dieťa tancoval v DFS Goral Hladovka, neskôr vo FS Skorušiná a dnes, počas štúdia v Banskej Bystrici je členom UFS Mladosť. S umením a našou tradičnou ľudovou kultúru sa stretával celý život. Niet divu, že našiel uplatnenie pri tvorbe dokumentu o spájaní ľudí prostredníctvom umenia, aj napriek odlišnej kultúre.

Rodina
Tomáš Kubica s bratrancom a sesternicou pri natáčaní projektu Show me Slovakia by Slovakfolklore

Tohtoročný maturant by sa na vysokej škole rád venoval audiovizuálnej produkcii, čo si všimla aj jeho pani učiteľka. „Pani učiteľka sa s Jánom Čorbom pozná osobne. On hľadal producenta. Kontaktovala ma a ja som neváhal, hneď som sa mu ozval s ponukou. Jána zaujala moja maturitná práca o svete ekologickej módy a nerecyklovateľnom oblečení a tak sme sa dohodli na spolupráci. Bral som to ako skvelý sled udalostí a osudu,“ spomína na začiatky spolupráce Tomáš. Pripojilo sa ešte pár ľudí a vytvorili tím, potrebný na produkciu filmu.

Nenávidieť je jednoduché, ale hľadať dôvody k odpusteniu a spájaniu je ťažšie. A pritom stačí malá iskra nenávisti, aby rozdúchala požiar vojny, ktorý zničí tisícky životov

Dokumentárny film Koexistencia

Dokumntárny film Koexistencia je voľným pokračovaním absolovenstkej práce režiséra Jána Čorbu. Po osemročnej odbočke k reportážnej kamere sa vracia do Bosny a Hercegoviny, k príbehu Srečka Mustagrudiča. Je to portrét človeka, ktorý chcel umením spájať ľudí v etnicky rozdelenom Mostare. „Výhodou a zároveň nevýhodou tohto mesta je, že sa nachádza práve na mieste, kde sa stretáva východná a západná civilizácia. Čiže je to miesto spájania a delenia zároveň,“ opisuje mesto režisér Ján Čorba. Po rozpade Juhoslávie sa na území Bosny a Hercegoviny rozpútala vojna medzi Srbmi na jednej strane a Chorvátmi a moslimami na druhej strane. Keď úspešne vytlačili Srbov z mesta, začala sa vojna o územie, medzi dovtedajšími spolubojovnými stranami – Chorvátmi a moslimami. Táto vojna bola o to krvavejšia, že v nej bojovali proti sebe rodiny, spojené manželstvom medzi dvomi náboženstvami.

vojna
Srečkov zničený dom.

Takýto osud stretol Srečka Mustagrudiča. Moslima, ktorý sa oženil s Chorvátkou, kresťankou. Jeho dom sa nachádzal priamo na deliacej čiare. Vo vojne bol zničený. Srečko ušiel z krajiny, aby si zachránil rodinu. Všetky rodinné dokumenty zhoreli v jeho dome, takže na Slovensko prišiel zapísaný v pase svojej manželky, ako dieťa. Nevzdal sa však a po rokoch sa vrátil do Mostaru, aby dom zrekonštruoval. Vďaka svojej vášni – zbieraniu obrazov, pochopil, že umenie dokáže spájať ľudí. Prostredníctvom rôznych výstav a vernisáží, na ktoré pozýval zástupcov všetkých náboženstiev v Mostare, vytváral nový most na spájanie inak rozdeleného mesta. Vo filme okrem pána Mustagrudiča vystupujú aj zástupcovia každého náboženstva, člen rady Centra za mier a multietnickú spoluprácu a ďalší.

Umenie spája národy

coexistCieľom projektu je v dnešnej dobe „hejtu“  ukázať ľuďom, nielen v Bosne a Hercegovine, ale aj na Slovensku, či v celej Európe, že nenávisť je cestou záhuby. Nenávidieť je jednoduché, ale hľadať dôvody k odpusteniu a spájaniu je ťažšie. A pritom stačí malá iskra nenávisti, aby rozdúchala požiar vojny, ktorý zničí tisícky životov,“ približuje morálnu lekciu projektu mladý producent. Zdôrazňuje, že téma filmu je veľmi aktuálna. „Pán Mustagrudič pripomína tri spôsoby, ako spájať ľudí v rozdelenom meste. Napríklad láskou a manželstvom dvoch ľudí, turizmom, ktorý živí väčšinu obyvateľov Mostaru a umením. Umenie je kozmopolitné a hovorí univerzálnym jazykom.“

Režisér si spočiatku výskum na prípravu scenára financoval svojpomocne. Tím v tejto dobe skúša crowdfoundingovú kampaň na startovač.cz, cez ktorú môžete prispieť aj vy. „Mnohí ľudia sa čudujú, prečo by mali prispieť na film o Mostare, meste, ktoré je od nás vzdialené takmer tisíc kilometrov. V skutočnosti je nám však bližšie, než si myslíme. Myslím, že celá západná Európa sa nachádza v štádiu krízy pôvodného zámeru spolužitia národov,“ zdôrazňuje myšlienku projektu režisér Ján Čorba.

Mostar
Panoráma mesta Mostar s presláveným mostom

„Ja osobne zbieram skúsenosti a učím sa novým veciam, ktoré ma zaujímajú. Ján Čorba mi ponúkol priestor na to, aby som sa stal plnohodnotným producentom a spolu sa snažíme vytvoriť projekt, ktorý ľudí obohatí a poučí svojou myšlienkou,“ hovorí Tomáš. V tejto dobe, všetok svoj čas, spolu s celým tímom venujú príprave dokumentu. „Projekt nie je momentálne ohraničený konkrétnym dátumom premiéry, hlavne vzhľadom na pandémiu vírusu Covid-19.“ 

Jeden z dôvodov, prečo chcú dokument dokončiť, je práve úcta k pánu Srečkovi Mustagrudičovi, ktorý nás nečakane opustil 9.3.2020.

Ak Vás projekt zaujal, môžete ho podporiť tu -> https://www.startovac.cz/projekty/koexistencia-dokumentarny-film/

Viac informácií o projekte nájdete aj na instagrame a facebooku.

Mostar
Odkazy v Mostare

 

Nechaj odpoveď