Kapelu ICONITO inšpiruje aj slovenský folklór
Od SLOVAKFOLKLOREv Rozhovory
Chcem zmenu, Slovenské ženy či Čas sa kráti sú piesne, ktoré poznáte z repertoáru kapely ICONITO. Jej líder, Kristián Dufinec je odchovanec FS Zemplín a zároveň sólista Umeleckého Súboru Lúčnica. Kapela pochádza z východného Slovenska a všetci členovia majú k tradičnej ľudovej kultúre veľmi blízko. Venujú sa aj aktuálnym spoločenským témam, ktoré trápia Slovákov. Poslednú pieseň venovali Jánovi a Martine.
Ikonické ICONITO
Kapelu začali budovať len 12 – roční susedia. V roku 2010 hrávali po lokálnych podnikoch a v 2014 sa rozhodli svoju tvorbu prezentovať na úrovni celej krajiny. Pred prezidentskými voľbami vyšiel známy singel Chcem zmenu, ktorý reprezentoval hlas Slovákov. V tej dobe ešte vystupovali ako Inkognito. „Názov Inkognito vznikol spontánne. Idea bola spojiť ho s názvom piesne a jej významom. Mal reprezenovať vôľu a hlas občanov. Oni sami boli akoby autormi posolstva piesne. Reflektoval dobu, v ktorej sa diali politické machinácie bez autorov a zodpovených,“ vysvetľuje líder skupiny Kristián Dufinec.
Folkór máme zakorenený v sebe. Preto si dovolím tvrdiť, že nejde o žiadne vyumelkované prejavy a prechody do modernej a populárnej hudby. Práve naopak, piesňam, ktoré tvoríme sa snažíme nájsť ich osobitnú ľudovosť v modernom šate.
Po výhre v poslednej a jedinej pesničkovej súťaži Košický Zlatý Poklad sa kapela zhodla na zmene názvu. „Chceli sme niečo jedinečné, obdobné, príznačné. Niečo, čo si ľudia zapamätajú a pritom sa to veľmi nezmení. S názvom ICONITO prišiel môj spolubývajúci z internátu,spolutanečník a sólista z US Lúčnica Juraj “’Jožek“ Malovecký,“ spomína Kristián na vznik názvu kapely. Názov vystihuje pôvodnosť tém, ktorým sa kapela venuje. Tie sú mnohokrát, ešte aj v dnešnej spoločnosti tabu a inkognito. Kapelu inšpirovalo aj slovo ikona. „Ikonický, aký je pre nás hudobný štýl, ktorému s snažíme dať vlastnú tvár,“ dodáva líder kapely.
Inšpiráciu čerpajú aj z tradičnej ľudovej kultúry
Folklór je pre kapelu ICONITO zdrojom inšpirácie. Jej členovia pôsobili ako tanečníci, či muzikanti. Dvaja vzišli z Folklórneho súboru Zemplín, gitarista Martin zo súboru Šiňava. Niektorí z nich hrávali aj ľudové piesne na koncertoch svojich predošlých kapiel, v popových úpravách. „V prípade ICONITA ide o veľmi prirodzenú vec a o veľmi prirodzený jav v rámci využívania folklórnych motívov, či už v hudbe, ideológii textov alebo outfitoch, ktoré nosíme. Dokonca aj naše logo v sebe nesie prvky ľudového umenia,“ opisuje Kristián. Vysvetľuje, že logo vychádza z dnes už veľmi populárnych ľudových ornamentov z Čičmian. „Folkór máme zakorenený v sebe. Preto si dovolím tvrdiť, že nejde o žiadne vyumelkované prejavy a prechody do modernej a populárnej hudby. Práve naopak, piesňam, ktoré tvoríme sa snažíme nájsť ich osobitnú ľudovosť v modernom šate.“
Sú hlasom národa, športovcov ale aj slovenských mužov
Texty piesní píše prevažne Kristián. V prípade, že sa do ich prípravy zapoja ostatní členovia, prejdú jeho korektúrami. „V minulosti bol občas spoluautorom náš pôvodný bubeník Lukáš Farbár. Dnes je to už aj náš čerstvý klávesák Silvester Michalenko a občas do toho zabrdne aj gitarista Martin Rusnák, čo ma veľmi teší. Predpokladám, že sa chalani začnú v budúcnosti zapájať do spoločnej tvorby ešte aktívnejšie,“ opisuje tvorbu líder kapely. V roku 2016 kapela ICONITO vydala svoj debutový album Človek a Klaun, ktorého krstnými rodičmi sa stali Milan Junior Zimnýkoval a Marián Čekovský. Po jeho vydaní sa od roku 2017 na produkcii piesní začal podielať Igor Timko z kapely NO NAME. Okrem toho, že ich piesne sa stali hlasom národa, zložili hymny pre viaceré športové kluby, oficiálnu pieseň súťaže Miss Folklór, ale aj hymnu venovanú slovenskej hokejovej reprezentácii pre Majstrovstvá sveta v hokeji. V klipoch sa objavili slovenské osobnosti, krásne slovenské dievčatá a hokejové legendy. Naživo ste ich mohli počuť v slovenských rádiách, v televíziách, alebo ako predskokanov kapely Elán.
#allforjan
Posledná pieseň kapely Čas sa kráti je venovaná pamiatke Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Do skladby si skupina pozvala významného slovenského herca Dušana Jamricha, ktorý v nej zarecitoval. K piesni vznikol emotívny klip, kde si Jána a Martinu zahrali Peter Martinček a Katarína Macková. „Prvá verzia textu vznikla krátko po vražde Jána a Martiny, celú produkciu piesne sme sa však z viacerých dôvodov rozhodli nerealizovať. Ale teraz, po dvoch rokoch po tejto udalosti, keď sa prirodzene pribúdajúcim časom pomaly dostáva do úzadia, sme sa rozhodli priložiť ruku k dielu a podporiť iniciatívy, ktoré sprítomňujú odkaz Jána a Martiny, Kristián hovorí, že hudobná tvorba by mala reflektovať nielen príjemné témy, ale aj podstatné spoločenské témy. „Nejde o politiku. Ide o občiansku vec a poctu dvom mladým ľuďom, ktorí museli pre našu krajinu obetovať neprimerane veľa.“
Budúcnosť patrí folklóru
Do budúcnosti kapela chystá mnoho projektov. Okrem nového CD je jedným z nich komorný Etno-program v spolupráci s Folklórnym súborom Zemplín. Program sa má zamierávať na prepojenie originálnej novej tvorby kapely s prvkami ľudových motívov. Bude obohatený o živú zložku ľudovej hudby FS Zemplín a sólistov tohto súboru. Tanečné miniatúry si zatancujú tvorcovia programu. Za kapelu ICONITO to bude Kristián Dufinec, ktorý je súčasným sólistom Lúčnice, ale aj pedagóg FS Zemplín a bývalý sólista Lúčnice Miroslav Kisty. „Zemplín je zakorenený hlboko vo mne. Prežil som tam detstvo i strednú školu. Veľa som sa tu naučil a viac-menej načerpal všetky elementárne skúsenosti s ľudovým tancom a hudbou. Vďačím im za veľa, aj vďaka ním ma neskôr vzali do Lúčnice,“ pripomína mladý sólista.
[…] Vidiečanovej Habovke, kde sme získali zlaté pásmo. Neskôr ma sólista a kamarát z Lúčnice Kristián Dufinec, prizval k zaujímavému projektu Slovenského národného pivovaru, kde som ako ilustrátorka […]