Jadrový chemik a folklorista so svojim tímom vyrobí denne tisíce litrov dezinfekcie

Od SLOVAKFOLKLOREv ,
Jadrový chemik a folklorista so svojim tímom vyrobí denne tisíce litrov dezinfekcie

Michal Sakmár študuje doktorát na Jaderné a fyzikálně inženýrské fakulte ČVUT v Prahe. Je jadrový chemik z povolania, vášnivý folklorista a výborný spevák. V týchto dňoch spolu s Rádiofarmaceutickou skupinou vyrába tisíce litrov dezinfekcie pre hlavné mesto Českej republiky.

výroba dezinfekcie
Miško s kolegom v našom tričku Nečetuj, wi-pi a nálepkou #slovakfolklore 🙂

 

Sakmárovci majú folklór v rodine. Jeho sesternicu Dominiku poznáte zo známeho Rusínskeho tria a druhá sesternica Barborka je členkou skupiny Pirečko. K udržiavaniu tradičnej ľudovej kultúry boli vedení od malička. Miško na folklór nezanevrel ani počas štúdia v Prahe. Okrem toho, že je aktívnym členom spolku Rusínov v ČR, spieva v speváckom triu Kantar. Stretnúť ho môžete na rôznych folklórnych akciách na Slovensku aj v Čechách, no nikdy nevynechá tradičné fašiangy v Olšavici.

Michal Sakmár počas pandémie tréningy vynecháva. Kedže školy sú zavreté aj v ČR, České vysoké učení technické v Prahe sa rozhodlo ponúknuť svoje laboratóriá na prípravu dezinfekcie.  „S nápadom vyrobiť dezinfekciu prišli vedúci skupiny. Najprv len pre fakultu, potom pre rektorát. Neskôr univerzita navrhla výrobu iným pražským inštitúciám,“ hovorí Miško o začiatkoch výroby. Rovnako ako rúška a iné ochranné prvky, záchranárom a technickým pracovníkom chýba aj dezinfekcia.

dezinfekcia

vyroba dezinfekcieKaždý druhý deň odovzdajú dvetisíc litrov dezinfekcie. Tá putuje lekárom do nemocníc, záchranárom, polícii, požiarnikom, ale aj horskej službe. „Doteraz sme vyrobili už niečo okolo 10 tisíc litrov. Dostávame 96% etanol vo veľkých 1000 litrových nádobách. Potom pridávame rôzne iné zložky. Závisí, či je to dezinfekcia na ruky alebo na povrchy,“ vysvetľuje mladý chemik. Hotovú dezinfekciu rozdeľujú do 10 litrových kanistrov a putuje na miesta, kde je teraz najviac potrebná. Pripravujú ju podľa receptúry od World health organisation (WHO) a je schválená aj Ministervom zdravotníctva v ČR.

„Je to náročné, pracovali sme aj v sobotu a ťaháme desiatky. Keď už nemôžem byť doma, tak sa aspoň snažím pomáhať dobrej veci,“ priblližuje Miško prácu v laboratóriách. V tíme majú viacerých Slovákov a tak aj napriek náročnej situácii tam vládne dobrá atmosféra. Na otázku či sa bojí, odpovedá, že nie. „Buďte prosím ohladuplní, noste rúška. Kto môže, ostante doma, ale hlavne, majte sa radi a nepodliehajte panike,“ odkazuje jadrový chemik všetkým Slovákom.

Miška môžete vidieť aj počuť v piesni Išol Jeleň, ktorú naspieval so skupinou Pirečko:

dezinfekcia

 

 

Nechaj odpoveď