Šohaj ze Skalice nás baví humorom inšpirovaným folklórnym svetom

Od SLOVAKFOLKLOREv
Šohaj ze Skalice nás baví humorom inšpirovaným folklórnym svetom

Viete čo má spoločné Igor Matovič, korytnačka z Kung Fu Pandy a Braňo Mojsej ? Spája ich slovenský folklór. Pýtate sa ako?  Šohaj ze Skalice by vám to povedať vedel. Pod rukami šikovného Dominika sa rôzne osobnosti, zvieratá a postavičky dostali aj do sveta folklóru. Vytvára folklórne memes, inšpirované humornými zážitkami z folklórneho prostredia.

Folklórna zmes

Ak do vyhľadávania na Instagrame zadáte hashtag #folklornazmesmeme, zobrazia sa vám obrázky s vtipným popisom, tzv. memes alebo mémy. (Poznámka redaktora: každému vyhovuje iný názov, v slovenčine ho však zatiaľ kodifikovaný nemáme, takže oba výrazy sú správne). Dominik ich vytvára sám. Inšpirované sú životom a pocitmi súboristov. Väčšina z nás sa s nimi stotožní a dobre zasmeje.

Folklórna zmes

Folklórna zmes

Bol to v podstate nápad môjho kamaráta, spolutanečníka vo FS Skaličan a spolubývajúceho Tomáša. Spoločne sme diskutovali o folklóre. On mi navrhol skúsiť platformu instagram, keďže sa dlhé roky venujem ľudovému tancu a chodím na rôzne folklórne akcie a festivaly,“ hovorí Dominik o začiatkoch svojej tvorby. Okrem mémov na jeho účte dnes nájdete aj videá s textami piesní. V čase karantény pribudli tanečné videá pre všetkých, ktorí sa chcú naučiť tancovať niečo nové, prípadne doplniť potrebný pohyb.

Folklórna zmes

Folklórna zmes

Dominik Rakšány vyrastal v rodine, kde tradičná ľudová kultúra nebola cudzím pojmom. Mama spievala vo folklórnom súbore, dedo bol muzikant. Dominik tancuje od útleho detstva, začal už popri škôlke. Z detského súboru pokračoval do väčšieho súboru Skaličan zo Skalice a po základnej škole začal študovať tanec na konzervatóriu v Nitre. Po vyštudovaní konzervatória zamieril na VŠMU. 

Folklórna zmes

Folklórna zmes

#folklornazmes meme a videá

„Ide mi hlavne o to, aby sa ľudia pobavili a aj niečo nové naučili,“ približuje cieľ svojej činnosti Šohaj ze Skalice. „Memes tvorím na pobavenie a videá, aby sa ľudia naučili nové pesničky, texty a tance.  S projektom som začal pred dvoma rokmi.“ Hovorí, že projekt nieje časovo ohraničený a tvoriť bude pokiaľ mu nedôjde motivácia a inšpirácia. „Je to pre mňa taká voľnočasová aktivita, ktorá ma baví. Hlavne som rád, že sa moje memes ľuďom páčia a vedia sa na nich zabaviť.“ Z videí sa teší hlavne z dôvodu, že sa ľudia niečo nové naučia a môžu si popri pesničke zaspievať a zatancovať. 

Folklórna zmes

Obrázky a videá môžene nájsť okrem instagramu aj na Dominikovom YouTube kanáli alebo Facebookovej stránke. Dominik nemá do budúcnosti konkrétne plány, no sľubuje, že v tvorení bude ďalej pokračovať  „Časom sa ukáže, či spravím aj niečo nové alebo prídem s inováciou starého.“ 

folklórna zmes

Folklórna zmes

Viac o šikovných folkloristoch si môžete prečítať tu.

Nechaj odpoveď