Folklórny súbor VINIČIAR a Ľudová hudba MAGOČKI

Folklórny súbor Viničiar, ktorého doprevádza Ľudová hudba Magočki pod vedením Mgr. Jany Marcinčákovej, Dis.art. vznikol v roku 2012 pri Základnej umeleckej škole v Sobranciach. Súbor Viničiar sa aktívne zúčastňuje na kultúrnych podujatiach v meste, ale aj okolí Sobraniec. Aj preto sa stal už neodmysliteľnou súčasťou Sobraneckého jarmoku, Stavania mája a ďalších podujatí, ktoré sa v meste konajú. Napriek pomerne mladému veku súbor pravidelne baví divákov a získal si svojich fanúšikov.

V repertoári má viaceré ucelené programy, ako aj reprezentačný program pozostávajúci z tancov a piesní prevažne regiónov Zemplín a Šariš.

FS Viničiar už od svojho vzniku absolvoval množstvo nielen domácich, ale aj zahraničných vystúpení. Spomedzi zahraničných stojí za zmienku účasť na Slávnosti slovenského ľudového umenia – Slovenská veselica v Kamianici na Ukrajine, ktorej organizátorom bola Oblastná kultúrno-osvetová organizácia Matica slovenská na Zakarpatsku. Súbor sa zúčastnil aj na Folklórnom festivale Hore Provodovem v Českej republike, kde okrem vystúpenia na festivale mal aj sériu ďalších vystúpení v okolitom regióne. Rovnako sa súbor predstavil aj na Folklórnom festivale v Hořičkách a v Luhačoviciach, opäť v Českej republike, kde zožal obrovský úspech. Súbor reprezentoval Slovensko aj na dvoch ročníkoch medzinárodného festivalu umenia Carphatian Space v ukrajinskom meste Ivano-Frankivsk a zúčastnil sa aj Dní Slovenska na Ukrajine v meste Novodnistrovsk. Jednou z nezabudnuteľných zahraničných ciest, bola aj účasť na medzinárodnom folklórnom festivale v Macedónskom meste Ohrid a Struga, ako aj vystúpenie na Medzinárodnom festivale v Čiernej Hore v meste Herceg Novi a v Nemecku v meste Kiel. Prednedávnom sa súbor tiež predstavil na Ukrajine a to priamo v hlavnom meste Kyjev na Diplomatickom charitatívnom bazári, na pozvanie Veľvyslanca SR na Ukrajine. Asi najzaujímavejšou zahraničnou cestou bola cesta do ďalekej exotickej Indie, kde sa súbor zúčastnil Medzinárodného tanečného folklórneho festivalu I.F.A.C.E. 2020 v meste Surat. Zaujímavosťou je aj to, že súbor bol účastníkom Medzinárodného projektu Folklór bez hraníc, ktorý bol financovaný zo zdrojov Európskej únie. Folklórny súbor sa zúčastnil aj Medzinárodného festivalu umenia Slovakia Zemplín, kde získal nasledujúce ocenenia:

  • Grand Prix v nominácii Národný tanec,
  • 1. miesto – Spev národných piesní (kolektív),
  • 1. miesto – Národný tanec,
  • 2. miesto – Národná hudba (sólo).

Umeleckým vedúcim a choreografom súboru je Mgr. Radovan Pastyrik.

Sobrance
+421 911 248 101