Category: Folklórne skupiny

FS Marína

Folklórny súbor Marína vznikol vo Zvolene v roku 1966, vďaka spojeniu organizačného a tvorivéhopotenciálu troch výrazných osobností – Márie Benkovej, Anny Hudecovej a Márie Mázorovej. Názovdostal podľa lyrickej básnickej skladby Andreja Sládkoviča a to určilo aj charakter programov Maríny.

FS Sabinovčan

Folklórny súbor Sabinovčan je umelecké teleso, ktoré pracuje pri Mestskom kultúrnom stredisku už 35 rokov. Počas jeho existencie sa v ňom vystriedalo viac ako tisíc členov.

Ul. Janka Borodáča 18, Sabinov 083 01

FSk Kňahinka

Folklórna skupina Kňahinka, pochádza z obce Čičava, okres Vranov nad Topľou. Vznikla v roku 1998 z pôvodnej speváckej skupiny Čičavčan. Jej začiatky boli ťažké, nakoľko si po finančnej stránke nemohli dovoliť kroje. Keďže ošatenie si zväčša financoval každý sám, nedalo sa to nazvať krojom. Chlapi mali oblečené biele košele lemované červenou stužkou, čierne rifle s prišitou bielou stužkou a na nohách poltopánky, kto aké mal doma.

Čičava 24, 093 01 Vranov nad Topľou

FSk Sliačanka

V súčasnosti sa folklórna skupina okrem javiskových programov zameriava aj na zachovávanie zvykov a tradícií v obci počas roka, každoročne usporadúva  fašiangy, vynášanie Murieny, pálenie vatry a spievanie na Jána, vianočné programy, spievanie na svadbách i pohreboch. Pomáha aj pri sadení májov.

Liptovské Sliače

FSK Trúfalci

Folklórna tanečná skupina Trúfalci z Mníchovej Lehoty a Soblahovavznikla v roku 2009 v Mníchovej Lehote pri príprave programu k oslavámprvej písomnej zmienky o obci. Pôvodne to malo to byť len jedno tanečnéčíslo a tancovali v ňom všetci mladí Lehoťania – ktorí si trúfali.

Mníchova Lehota 90, 913 21 Mníchova Lehota