Na benefičnej módnej prehliadke Anjel večera Slovakfolklore predstavil svadobné kroje 

Od SLOVAKFOLKLOREv ,
Na benefičnej módnej prehliadke Anjel večera Slovakfolklore predstavil svadobné kroje 

Už tretí ročník benefičnej módnej prehliadky sa uskutočnil v reštaurácii CINCIN v Poprade. Výťažok z nej putoval malému, predčasne narodenému Martinkovi. Akciu moderoval Martin Krnčok a vystúpila aj Barbora Švidraňová. 

Nevesta z Liptovských Sliačov
Nevesta z Liptovských Sliačov

Benefičnú udalosť zorganizovala už po tretí krát majiteľka salónu ZK beauty Zuzana Krisšaková začiatkom októbra, za pomoci Lucie Rusnákovej, majiteľky reštaurácie CINCIN. Pozvaných bolo celkom 12 účinkujúcich. Vyše 40 modeliek predstavilo tvorbu slovenských módnych návrhárov ako Vierka Futáková, Jaroslava Wurll Kocanová, FACTORY WTF, Svadobný salón ROYAL a ZOE FABRICS. Slovakfolklore na prehliadke predstavil svadobné kroje vybraných regiónov z celého Slovenska. Zúčastnilo sa okolo 200 ľudí a vďaka nim Martinkovi poputuje cez 7000 EUR. Financie využije na liečbu už v júli tohto roku.

Kroj z Trenčianskej Teplej
Nevesta z Trenčianskej Teplej

“Keď sme dostali pozvanie od organizátorov, ohľadom účasti sme neváhali ani chvíľu. Okrem pomoci Martinkovi, bolo našou snahou ukázať, že tradičný ľudový odev sa rovná dizajnérskym kúskom šikovných návrhárov dnešnej doby. Naši predkovia boli svojím spôsobom tiež tvorcami, návrhármi a na krojoch pracovali mnohé generácie. Pod ich pracovitými rukami sa každý jeden vyvinul do nádhernej prepracovanej podoby, ktorá reprezentovala ich dobu, región, sociálne postavenie, náboženstvo a šikovnosť. Kroj z každej dediny je iný a má svoje pravidlá, význam. Najmä svadobný odev je veľmi symbolický. Keď sa pozriem na partu z našej dediny, cítim neskutočnú hrdosť na mojich predkov a svoj pôvod. To sme chceli docieliť aj u všetkých hostí na módnej prehliadke. Hrdosť na našu tradičnú kultúru a šikovnosť starých mám,” popísala Eva Lukáčová, jedna zo zakladateliek značky Slovakfolklore.

Nevesta z Važca
Nevesta z Važca

Všetci zúčastnení mohli obdivovať nevesty vo svadobných krojoch z Trenčianskej Teplej, Detvy, Liptovských Sliačov, Važca, Zámutova a Parchovian. Družičky sa predstavili v krojoch z Myjavy, Detvy a Zámutova. ”Našimi modelkami boli dievčatá, ktoré z týchto obcí pochádzajú, pretože práve oni vedia, ako kroj spávne obliecť a nosiť. Každú s nich to naučila stará mama a my sme tento pravý obraz chceli ponúknuť aj hosťom,” dodala Eva Lukáčová. Kroje si dievčatá doneisli svoje. Niektoré boli staré aj 100 rokov. Kroje z východného Slovenska poskytla pani Nadzamová, ktorá ich šije podľa originálov.

Nevesta a družička z Detvy
Nevesta a družička z Detvy

Okrem krojov značka Slovakfolklore predstavila aj oblečenie ručných výrobcov a návrhárov, s ktorými úzko spolupracujú. Vidieť ste mohli ich klasické tričká, alebo vyšívané večerné šaty od rodinnej firmy Vyšívanie Boráková. “Na celý tento vstup bol veľmi príjemný pohľad. Pomedzi kroje sa mihlo krásne oblečenie so zapracovanými ľudovými vzormi z rôznych regiónov. Celé to bolo veľmi jemné a dôstojné. Nevesty v minulosti boli prekrásne,” zhodnotila Eva Andrejčáková, ktorá prišla podporiť benefičnú módnu prehliadku ako hosť.

“S akciou som veľmi spokojná. Toto bol už tretí ročník a určite bude ďalší. Všetko už pomaličky pripravujem,” odpovedala organizátorka Zuzana Krisšáková na otázku, či sa akcia podarila.

 

Nechaj odpoveď